Запорізький обласний інститут
післядипломної педагогічної освіти
КАФЕДРА
РЕАБІЛІТАЦІЙНОЇ ПЕДАГОГІКИ ТА ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ
Науково-методична діяльність кафедри
Традиційна нарада фахівців з фізичного виховання на початку навчального року
12 вересня 2024 року проведена онлайн-нарада "Участь закладів освіти в проєктах і заходах з фізичного виховання дітей і підлітків у 2024-2025 навчальному році". До заходу долучилося 42 особи з різних куточків Запорізької області.
На нараді наголошено важливість активної участі в таких заходах і проєктах:
-
Обласний етап всеукраїнського спортивно-масового заходу серед школярів "Cool Games": кваліфікаційний тур - 14-18.10.2024; фінальний тур - 04-08.11.2024;
-
Обласний етап Всесвітнього навчального проєкту IAAF "Дитяча легка атлетика": освітній тур - 11-22.11.2024; фінальний тур - 25.11-06.12.2024;
-
Треті інклюзивні ігри "Ми - разом!": онлайн-фестиваль 09-13.12.2024;
-
"Пліч-о-пліч Всеукраїнські шкільні ліги": реєстрація команд з 15.09.2024;
-
Новий міжнародний проєкт для закладів освіти "ACTIVE SISTER SCHOOLS ALLIANCE ": реєстрація до 15.09.2024
Обласний онлайн-турнір "Ефективна сімейна фізкультура": відбірковий етап - листопад, 2024; фінальний етап - грудень, 2024; -
Чотирнадцята учнівська олімпіада з фізичної культури: територіальний етап - січень, 2025; обласний фінал - лютий, 2025;
-
Четвертий обласний конкурс фахової майстерності "Без бар’єрів": два етапи, лютий, березень, 2025;
-
Другий обласний фестиваль вебресурсів «ЗІР: здоров’я, інклюзія, розвиток»: березень-квітень, 2025;
-
Новий проєкт “Успішні практики вчителів фізичної культури НУШ”: квітень - травень, 2025;
По завершені онлайн-наради всі отримали доступ до презентації, відеозапис наради, а також лінк для скачування пісень, які використовувалися під час заходу.
Онлайн-зустріч з відомою спортсменкою Людмилою Бабак
10 вересня 2024 року в форматі онлайн відбулася зустріч з десятикратною Чемпіонкою Європи і світу у веслуванні на каное Людмилою БАБАК. До заходу долучилися фахівці з фізичної культури і спорту Запорізької області, учні з декількох закладів освіти.
Організатори цього потужного заходу - Енергодарський центр туризму, краєзнавства та спорту:
"Приємно було почути відповіді на запитання про початок спортивної кар'єри, тренерів, перші перемоги тощо. На жаль, у спорті є свої тіньові боки, і нашій землячці доводиться долати багато викликів.
Як рекомендація юним спортсменам - думка Людмили про головну умову досягнень у спорті - мотивацію!
Щиро бажаємо Людмилі Бабак нових перемог, попри всі труднощі! Сподіваємося, що перемог, титулів і медалей ще багато буде в її спортивній кар'єрі".
Дякуємо, Колеги, за цю зустріч.
Організація якісного інклюзивного навчання
30.04.2024 в межах виконання умов контракту проведено відкрите лекційно-практичне заняття з теми "Організація якісного інклюзивного навчання" (Ірина МІНАКОВА).
Категорія слухачів: керівники (директори, заступники), методисти, завідувачі відділами закладів позашкільної освіти.
Індивідуальна програма розвитку (ІПР) дітей з особливими освітніми потребами як інструмент організації якісного освітнього процесу
18.04.2024 в межах виконання умов контракту проведено відкрите лекційно-практичне заняття з теми "Індивідуальна програма розвитку (ІПР) дітей з особливими освітніми потребами як інструмент організації якісного освітнього процесу" (Світлана АВДЄЄВА).
Категорія слухачів: асистенти учителя, асистенти вихователя класів/груп з інклюзивним навчанням
Соціальна адаптація та психолого-педагогічна підтримка учасників освітнього процесу в інклюзивних класах/групах з інклюзивним навчанням
16.04.2024 в межах виконання умов контракту проведено відкрите лекційно-практичне заняття з теми "Соціальна адаптація та психолого-педагогічна підтримка учасників освітнього процесу в інклюзивних класах/групах з інклюзивним навчанням" (Олена ТОННЕ).
Категорія слухачів: учителі-логопеди, учителі-дефектологи, учителі-реабілітологи закладів освіти усіх типів, реабілітаційних установ системи охорони здоров’я, соціального захисту.
Відкрита лекція "Індивідуальна програма розвитку (ІПР) дітей з особливими освітніми потребами як інструмент організації якісного освітнього процесу"
24 травня 2023 року у межах курсів підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів освіти з інклюзивним навчанням відбулася відкрита лекція на заміщення вакантної посади старшого викладача кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя Світлани Авдєєвої з теми «Індивідуальна програма розвитку (ІПР) дітей з особливими освітніми потребами як інструмент організації якісного освітнього процесу». На лекції були присутні слухачі курсів і члени Вченої ради.
На лекції були розглянуті такі питання:
-
Сутність поняття «індивідуальна програма розвитку».
-
Нормативно-правові документи при розробці ІПР.
-
Функції ІПР. Етапи розробки ІПР.
-
Команда з розробки ІПР.
-
Структура ІПР.
Щира подяка всім учасникам, злагоди та перемоги!
Сучасні підходи до викладання інтегрованого курсу "Основи здоров'я"
18.10.2023 в межах виконання умов контракту проведено відкрите лекційно-практичне заняття з теми "Сучасні підходи до викладання інтегрованого курсу "Основи здоров'я"" (Юлія ПІВНЕНКО).
Категорія слухачів: учителі основ здоров'я закладів освіти усіх типів.
Відкрита лекція "Сучасні методики і технології в спеціальній освіті"
22.05.2023 в межах конкурсу на заміщення вакантної посади завідувача кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя КЗ "ЗОІППО" ЗОР проведено відкрите лекційно-практичне заняття з теми "Сучасні методики і технології в спеціальній освіті" (Олена АКСЬОНОВА)
Відкрита лекція "Використання альтернативної та додаткової комунікації для осіб з особливими освітніми потребами в умовах дистанційного навчання"
24.05.2023 р. в межах виконання умов контракту за період 01.06.2022 по 01.06.2023 Мінакова Ірина Валентинівна, старший викладач кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя, провела відкриту лекцію з теми «Використання альтернативної та додаткової комунікації для осіб з особливими освітніми потребами в умовах дистанційного навчання».
Мета лекції - удосконалення предметно-методичної, інформаційно-цифрової та інклюзивної компетентностей у межах професійної діяльності учителів та вихователів спеціальних закладів загальної середньої освіти, реабілітаційних установ системи охорони здоров’я, соціального захисту з урахуванням сучасних вимог до системи корекційно-розвиткової роботи з дітьми з особливими освітніми потребами у режимі дистанційного та змішаного навчання.
Зміст лекції спрямовано на формування фахових компетентностей - здатність добирати і використовувати сучасні та ефективні методики і технології навчання, виховання і розвитку учнів; використовувати цифрові технології в освітньому процесі; здійснювати педагогічну підтримку осіб з особливими освітніми потребами. Під час лекції були розглянуті такі питання:
-
Особливості комунікації вчителя та учнів з особливими освітніми потребами під час дистанційного навчання.
-
Форми та методи альтернативної і додаткової комунікації для осіб з особливими освітніми потребами в умовах дистанційного та змішаного навчання.
3. Інструментарій дистанційного навчання дітей з особливими освітніми потребами.
4. Цифрова інклюзія як технологія для освіти. Кращі практики використання цифрової інклюзії.
На лекції були присутні 15 слухачів курсів підвищення кваліфікації за фахом «Учителі та вихователі спеціальних закладів загальної середньої освіти, реабілітаційних установ системи охорони здоров’я, соціального захисту» та викладачі кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя.
Відкрита лекція "Соціальна адаптація та психолого-педагогічна підтримка учасників освітнього процесу в інклюзивних класах / групах з інклюзивним навчанням"
23.05.2023 в межах конкурсу на заміщення вакантної посади доцента кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя КЗ "ЗОІППО" ЗОР проведено відкрите лекційно-практичне заняття з теми "Соціальна адаптація та психолого-педагогічна підтримка учасників освітнього процесу в інклюзивних класах / групах з інклюзивним навчанням" (Олена ТОННЕ).
Категорія слухачів: учителі та вихователі спеціальних закладів загальної середньої освіти, реабілітаційних установ системи охорони здоров’я, соціального захисту; учителі спеціальних класів закладів загальної середньої освіти
Відкрита лекція "Інклюзивний підхід до побудови освітнього процесу"
13 грудня 2019 року у межах курсів підвищення кваліфікації асистентів учителів/вихователів класів/груп з інклюзивною формою навчання відбулася відкрита лекція старшого викладача кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя Світлани Авдєєвої з теми "Інклюзивний підхід до побудови освітнього процесу".
Щира подяка всім учасникам за активність та позитив!
Відкрита лекція "Здоров’яцентрована дидактична система вчителя основ здоров’я"
04 грудня 2019 року у межах курсів підвищення кваліфікації учителів основ здоров’я 5-9 класів відбулася відкрита інтерактивна лекція доцента кафедри реабілітаційної педагогіки та здорового способу життя Півненко Юлії з теми "Здоров’яцентрована дидактична система вчителя основ здоров’я".
Під час лекції педагоги:
-
систематизували сучасні дослідження про стан здоров’я сучасних учнів;
-
визначили дії учителя основ здоров’я, спрямовані на зниження негативного впливу шкільних факторів ризику;
-
з’ясували сутність здоров’яцентрованої освітньої діяльності;
-
під час міні-дослідження створили авторське визначення поняття "здоров’яцентрована дидактична система;
-
зберігали власне здоров’я.
Щира подяка всім учасникам за активність та позитив!
Педагогічний діалог «Міркуємо разом»
2 квітня - Всесвітній день поширення інформації про проблему аутизму. З цієї нагоди на базі Комунального закладу «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Оберіг» Запорізької обласної ради відбувся педагогічний діалог «Міркуємо разом». Стати учасниками заходу пощастило слухачам курсів «Учителі спеціальних класів та вихователі закладів освіти усіх типів, реабілітаційних установ системи охорони здоров’я соціального захисту; учителі та вихователі класів інтенсивної педагогічної корекції» разом з керівником курсів старшим викладачем кафедри РПЗСЖ КЗ «ЗОІППО» ЗОР Мінаковою Іриною Валентинівною.
В колі однодумців йшов відвертий, професійний, змістовний діалог щодо проблем соціалізації дітей з аутичними розладами. В діалозі взяли участь перший заступник голови Запорізької обласної ради Семенков Єгор Олександрович, депутат міської ради Зайцев Вячеслав Олексійович , директор Департаменту освіти і науки Запорізької облдержадміністрації Озерова Тетяна Ярославівна, к.п.н., доцент, зав. кафедри педагогіки та методики навчання Хортицької національної академії Лупінович Світлана Миколаївна, директор Комунального закладу "Мелітопольська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат "Гармонія" Запорізької обласної ради Семикін Юрій Васильович, директор Комунального закладу «Запорізька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат «Оберіг» Запорізької обласної ради Кочкіна Ірина Іванівна, батьки дітей з аутичними розладами які навчаються в школі-інтернаті «Оберіг», батьки прийдешніх першокласників, педагоги школи-інтернату «Оберіг».
Головна мета заходу - це підтримка людей, котрі страждають на аутизм, а також поліпшення умов їхнього життя, зокрема, гарантування доступу до якісної освіти, сприяння налагоджені системи медичної, психологічної та соціальної допомоги дітям, які страждають на аутизм.
Тож цей день покликаний боротися з дискримінацією. Усім нам слід цінувати різноманіття нашого суспільства і забезпечувати участь у ньому людям з аутизмом.
Тренінг з підготовки регіональних тренерів НУШ
Тренінг проводили досвідчені тренери - працівники кафедри початкової освіти нашого інституту. На тренінгу навчалися працівники нашої кафедри:
-
Олена Аксьонова;
-
Олександр Корж;
-
Юлія Півненко.
+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
Всеукраїнський конкурс "Учитель року" / номінація "Учитель інклюзивного класу"
Всеукраїнський конкурс "Учитель року" / номінація "Учитель основ здоров'я"
Методичний сніданок
22 листопада 2017 року в рамках реалізації програми експерименту з теми "Професійне зростання сучасного педагога дошкільних навчальних закладів м.Енергодар в умовах впровадження інклюзивної освіти" відбувся "Методичний сніданок". В заході взяли участь команди супроводу дитини з особливими освітніми потребами ДНЗ №5, 10, 12.
Учасники методичного сніданку обмінялись досвідом, професійними досягненнями в галузі інклюзивної освіти; поділились методичними розробками; обговорили проблеми реалізації інклюзивної освіти в ДНЗ.
У заході брали активну участь Цемко С.А., директор Науково-методичного центру; Олейнікова О.В., завідувач сектору дошкільної освіти Енергодарської міської ради; Середа Т.І., методист Науково-методичного центру. Формат "методичного сніданку" дозволив командам змоделювати стратегії супроводу, навчитися планувати діяльність тощо.
Дякуємо всім колегам, керівникам ДНЗ №12 (Липинська Т.І.), ДНЗ №10 (Чергик Л.А.), ДНЗ №5 (Макеєва Н.С.) за креативність, зацікавленність, порозуміння. Сподіваємось на продовження співпраці.
Робоча зустріч щодо впровадження освітніх інструментів з профілактики ВІЛ/СНІДу
-
Сузанна Шардт, експерт, міжнародний консультант;
-
Ірина Міняйло, національний консультант;
-
Тетяна Хімченко, заступник керівника Програми профілактики ВІЛ/СНІДу в Україні;
-
Захарчук В.М. - виконуючий обов’язки директора ДОН Запорізької облдержадміністрації;
-
Чурикова Л.В - методист відділу позашкільної, вищої освіти та інтернатних закладів ДОН Запорізької облдержадміністрації;
-
Мінакова І.В. - старший викладач кафедри РПЗСЖ КЗ «ЗОІППО» ЗОР;
-
педагоги-тренери, які впроваджують проект серед учнівської молоді:
-
Пархоменко І.В., Букреева І.В. - ЗБЛ № 62;
-
Салякіна О.І. - ЗСШІ «Січовий колегіум»;
-
Лапа В.М. – ЗСШІ КВНЗ «Хортицька національна навчально-реабілітаційна академія»;
-
Моргун А.Г. – ЗСШІ "Козацький ліцей".
-
В ході зустрічі експерти Проекту GIZ відзначили високий рівень досягнень освітян Запорізької області у реалізації проекту та сподівання на продовження роботи і надалі.
10 жовтня 2017 року у Департаменті освіти і науки Запорізької облдержадміністрації відбулася робоча зустріч команди експертів з оцінкою Проекту Німецького товариства міжнародного співробітництва в Україні GIZ «Консультування з ВІЛ/СНІД та підтримка інституцій».
Мета зустрічі – перевірка ефективності впровадження освітніх інструментів з профілактики ВІЛ/СНІДу серед дорослих та дітей шкільного віку «Маршруту Безпеки» та «Профілактики ВІЛ на робочих місцях», обговорення та планування впровадження освітніх інструментів в подальшому.
У цій зустрічі взяли участь представники команди проекту GIZ:
-
Тобіас Луппе, голова комісії, радник з програм охорони здоров’я Німецького товариства міжнародного співробітництва GIZ;
+ + + + + + + + + + + + + + + + + +
В межах програми Всеукраїнської Літньої школи для дорослих - 2015
11 червня 2015 року на острові Хортиця проведений майстер-клас "Нова фізкультура для нового покоління". Захід відбувся в межах Програми Всеукраїнської Літньої школи для дорослих.
Майстер-клас проводили:
-
Аксьонова Олена - "Школа розумного руху"
-
Медвєдєва Оксана - йога в парі
-
Сазонова Людмила - дитяча йога
-
Сердюк Тетяна - система БІЛОЯР
+ + + + + + + + + + + + + + + + + +
Майстер-клас для колег Херсонщини
15 квітня 2015 року на базі ДНЗ № 65 м. Херсон проведено майстер-клас для педагогічних працівників ДНЗ міста з технології "Школа розумного руху". автор - Олена Аксьонова.
+ + + + + + + + + + + + + + + + + +
8.04.2015р. захистом курсових робіт закінчилися курси підвищення кваліфікації вихователів ГПД, вихователів шкіл-інтернатів, вчителів шкіл-інтернатів, логопедів, вчителів СПО, (другий предмет, заочна форма навчання).
Заняття проводили старші викладачі кафедри РПЗСЖ Мінакова І.В., Волошина Т.А., начальник навчально-наукового центру КЗ «ЗОІППО» ЗОР Макаренко Т.М.
+ + + + + + + + + + + + + + + + + +
Фестиваль веб-квестів «Без бар’єрів» завершився!
13 травня 2015 р. на базі Енергодарського НВК №6 відбувся заключний етап обласного Фестивалю веб-квестів «Без бар’єрів». У фестивалі взяли участь 27 педагогів області. Членами журі були розглянуті подані веб-квести. До участі у фіналі відібрані 8 робіт. Дипломи переможців Фестивалю отримали:
-
Марієва Ірина Генадіївна, м. Енергодар, НВК №6
-
Бєлан Оксана Олександрівна, м. Енергодар, НВК №6
-
Гострик Оксана Іванівна, м. Енергодар, НВК №6
-
Калабуха Ольга Миколаївна, м. Енергодар, НВК №6
-
Тандура Анна Александровна, м. Запоріжжя, НВК № 19
-
Дікарьова Світлана Олександрівна, м. Енергодар, ДНЗ (ясла – садок) компенсуючого типу «Посмішка Пізнайки» №12
-
Ткаченко Марія Василівна, м. Енергодар, ДНЗ (ясла – садок) компенсуючого типу «Посмішка Пізнайки» №12
-
Другова Ирина Борисовна, м. Запоріжжя, ЗОШ № 20
-
Зінченко Надія Сергіївна, м. Запоріжжя, ЗОШ № 20
Найбільш цікаві веб-квести увійдуть до електронного каталогу веб-квестів Фестивалю «Без бар’єрів», автори отримають сертифікати учасників Фестивалю.
+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
Тренінг "Профілактика ВІЛ на робочих місцях" для тренерів-фасилітаторів
21-25 березня 2016 року відбувся тренінг для тренерів-фасилітаторів «Профілактика ВІЛ на робочих місцях», який організовано та проведено некомерційною організацією GIZ. Метою була підготовка команди тренерів-фасилітаторів за освітнім інструментом проведення занять з профілактики ВІЛ-інфекції на робочому місці.
У заході прийняли участь 20 представників закладів освіти Запорізької області всіх типів (директори, заступники директорів, психологи, соціальні педагоги). Кафедру РПЗСЖ представляли зав.кафедри Лупінович С.М. та ст.викладач Волошина Т.А.
Упродовж 5 днів учасникам тренінгу була надана базова інформація з питань ВІЛ/СНІД та прав людини, необхідна для якісного впровадження «Профілактика ВІЛ на робочих місцях»; сформовані навички тренерства; надано низку матеріалів, практичних вправ для їх подальшого використання в навчально-педагогічній діяльності.
У заході прийняли участь 20 представників закладів освіти Запорізької області всіх типів (директори, заступники директорів, психологи, соціальні педагоги). Кафедру РПЗСЖ представляли зав.кафедри Лупінович С.М. та ст.викладач Волошина Т.А.
Упродовж 5 днів учасникам тренінгу була надана базова інформація з питань ВІЛ/СНІД та прав людини, необхідна для якісного впровадження «Профілактика ВІЛ на робочих місцях»; сформовані навички тренерства; надано низку матеріалів, практичних вправ для їх подальшого використання в навчально-педагогічній діяльності.
+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
Тренінг з питань репродуктивного здоров’я, профілактики ВІЛ/СНІДу та ІПСШ «Маршрут Безпеки» для тренерів-фасилітаторів
Згідно меморандуму про взаєморозуміння та співпрацю між департаментом освіти і науки Запорізької облдержадміністрації та Німецьким товариством міжнародного співробітництва (GIZ) у рамках Проекту «Консультування з ВІЛ/СНІДу та підтримка інституцій» щодо впровадження здоров’язбережувальних технологій по профілактиці ВІЛ-інфекції у практику роботи навчальних закладів з 28.03.-01.04.2016 р. на базі відпочинку GoodZone Дніпропетровської області пройшов тренінг з підготовки команди тренерів-фасилітаторів за освітнім інструментом з питань репродуктивного здоров’я, профілактики ВІЛ/СНІДу та ІПСШ «Маршрут Безпеки».
В тренінгу прийняли участь 20 педагогів закладів освіти Запорізької області. Кафедру РПЗСЖ представляли ст.викладачи Мінакова І.В., Павленко Л.А. Учасники тренінгу отримали базову інформацію з питань ВІЛ/СНІД та репродуктивного здоров’я, необхідну для якісного впровадження
«Маршруту Безпеки»,були сформувані навички тренерства, надані матеріали, практичні вправи для їх подальшого використання в навчально-педагогічній діяльності.Всі учасники тренінгу практично відпрацювали впровадження інтерактивного профілактичного освітнього інструменту з питань репродуктивного здоров’я, профілактики ВІЛ/СНІДу та ІПСШ «Маршрут Безпеки» з учнями на базі Знаменкської ЗОШ. Дніпропетровської області.
Тренери-фасилітатори отримали комплекти методичних матеріалів за інтерактивним профілактичним освітнім інструментом з питань репродуктивного здоров’я, профілактики ВІЛ/СНІДу та ІПСШ «Маршрут Безпеки».
+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +